Spolupráce Masarykovy univerzity s Charitou Uherské Hradiště
4. února 2022 Tiskové zprávy

Spolupráce Masarykovy univerzity s Charitou Uherské Hradiště

Víte, co je PINOAK? 
PIONAK je zkratka projektu Podpora inkluze lidí s mentálním postižením v oblasti volnočasových aktivit. Společně na něm pracoval tým složený z akademických pracovníků Katedry sociální politiky a sociální práce, Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Brno, zaměstnanců a klientů s mentálním nebo kombinovaným postižením Chráněného bydlení Ulita, které provozuje Charita Uherské Hradiště.

Výstupem bude publikace
Projekt probíhal od ledna 2019 do prosince 2021. V současné době vedoucí Ulity Lenka Kaňovská a sociální pracovník Michal Novák dokončují jednu z kapitol do publikace, která by měla být vydána do konce letošního roku. Bude mít 150 – 200 stran, které budou rozděleny do tří bloků. První část bude více teoretického charakteru a zaměřena na otázky týkající se inkluze. V druhé se čtenáři dozví více z našich praktických zkušeností z projektu (o photovoice, zkušenosti s komunitní prací, o sebeobhájcích či strategiích podpory příležitostí lidí s mentálním handicapem. Poslední část knihy budou tvořit příspěvky zahraničních kolegů se zaměřením na aktivity podporující inkluzi.

Jak to všechno začalo
„V listopadu roku 2017 jsme byli spolu s dalšími dvěma chráněnými bydleními, která působí v olomoucké arcidiecézi, osloveni, jestli se nechceme zúčastnit konference, kde bychom prezentovali naši činnost. Byli jsme tehdy z těchto tří oslovených zařízení nejkratší dobu v provozu. Navrhli jsme, že pokud nebude mít nikdo zájem, tak do toho půjdeme. Na konferenci potom jeli nejen zaměstnanci Ulity, ale také naši klienti. Do prezentace jsme se společně zapojili všichni,“ vzpomíná vedoucí Ulity Lenka Kaňovská.

Odvaha se vyplatila
Díky odvaze jít do neznámého, bylo vedení chráněného bydlení Ulita následně osloveno doktorem Milošem Votoupalem z Katedry sociální politiky a sociální práce Masarykovy univerzity Brno. Nabídl jim účast v projektu zaměřené, na podporu inkluze lidí s mentálním postižením v oblasti volnočasových aktivit. „Souhlasili jsme, a když se dnes ohlédnu zpět, bylo to dobré rozhodnutí. Našim klientům, ale samozřejmě i nám, se otevřely zcela nové obzory a možnosti,“ hodnotí účast v projektu vedoucí Ulity Lenka Kaňovská. Za nemalou výhodu označila možnost získání nových informací od kolegů z Anglie, Belgie a Holandska. Součástí projektu totiž byla i supervize kolegů ze zahraničí. Kvůli covidu se ale nemohly uskutečnit všechny plánované návštěvy a setkání.

Metodika PhotoVoice
Do projektu se zapojilo sedm obyvatel chráněného bydlení Ulita, kteří dostali fotoaparáty. Prostřednictvím fotografií zaznamenávali, co je baví, jak tráví svůj volný čas, co by chtěli dělat.  „Právě smysluplné využití volného času bývá u lidí s mentálním a kombinovaným postižením někdy obtížné. Metodikou PhotoVoice jsme zjišťovali, jak tráví volný čas.  Dávali nám návrhy, co by chtěli dělat. Chceme jim pomáhat, aby se neuzavírali před světem ve svých bytech,“ upozorňuje na hlavní záměr Lenka Kaňovská.

Putovní výstava
Díky tomu bylo několik výstupů zaměřených na publikační činnost. V září loňského roku se v Uherském Hradišti uskutečnila také vernisáž, kde bylo na velkoformátových panelech představeno okolo stovky fotografií. Expozice vznikla pomocí metody PhotoVoice, do níž se zapojilo sedm lidí s mentálním postižením, kteří pomocí fotek vyjádřili svůj osobní pohled na téma využití jejich volného času. Tato výstava se poté přesunula do prostor Masarykovy univerzity v Brně. V současné době se jedná, že by mohla být kolekce fotografií představena také v brněnském sídle ombudsmana.

Nový projekt na obzoru
V současné době byl napsán nový projekt se zaměřením na sebeobhájce. „Jeho autorem je opět pan Votoupal a koncem února bychom měli vědět, jestli byl Výborem dobré vůle odsouhlasen,“ uvádí Lenka Kaňovská. Jeho cílem má být pomoc uherskohradišťské skupině sebeobháců.  
„Sebeobhajování je jedna z možností, jak podpořit lidi s mentálním hendikepem v tom, aby byli sami hybatelé věcí a dařilo se jim dostat z polohy závislého klienta do polohy občana, který se může sám aktivně podílet na věcech, které se kolem něho dějí. Samozřejmě, že je toto běh na dlouhou trať. Tento projekt nevznikl ve spolupráci s Masarykovou univerzitou,“ upozorňuje Miloš Votoupal..
Sebeobhájci se ve své činnosti učí porozumět svým právům a povinnostem, učí se vyjadřovat své názory a sdílejí vlastní zkušenosti v rámci skupiny. K dlouhodobým cílům sebeobhájcovské skupiny patří snaha o začleňování se do společnosti.
„Díky intenzivní spolupráci s Ulitou Uherské Hradiště jsme zjistili, že nestačí jenom podporovat samotné lidi z cílové skupiny, aby byli aktivnější, ale že je potřeba nějakým způsobem téma sociálního začleňování, inkluze víc představovat i v lokální komunitě,“ připomíná další důležitý fakt nového projektu jeho autor Miloš Votoupal.,
Sebeobhájci z Uherského Hradiště řeší témata jako je například dostupnost bydlení pro lidi s mentálním handicapem, zaměstnávání osob s mentálním handicapem či komunikace s úřady. Projekt by jim měl pomoct scházet se a připravovat se na vystoupení při různých konferencích. „Na prvním místě bychom ale chtěli, aby dobře znali Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením. V naší zemi je sice ratifikovaná do českého právního řádu, ale není dodržována. Prostřednictvím projektu by se měli naučit, co je uvedeno v úmluvě a uměli se těchto práv domáhat. Tím se hodně zabývá vedle sebeobhájců i ombudsman. Můžeme se inspirovat také v zahraničí,“ nastiňuje další plány vedoucí uherskohradišťského Chráněného bydlení Ulita Lenka Kaňovská.

Více o Chráněném bydlení ULITA zde

Kontakt:
Vedoucí Chráněného bydlení Ulita, Charita Uherské Hradiště:
Mgr. Lenka Kaňovská
mobil: 604 222 171
mail: lenka.kanovska@uhradiste.charita.cz

PR Charita Uherské Hradiště:
Lenka Fojtíková
mobil: 774 831 582
mail: lenka.fojtikova@uhradiste.charita.cz