ULITA nabízí chráněné bydlení lidem s handicapem
28. ledna 2022 Tiskové zprávy

ULITA nabízí chráněné bydlení lidem s handicapem

Od roku 2014 poskytuje ULITA Charity Uherské Hradiště chráněné bydlení. Ubytování zde mohou být lidé ve věku od 19 do 64 let s lehkým až středním mentálním postižením Dále potom osoby s mentálním postižením v kombinaci s mentálním, tělesným, sluchovým nebo zrakovým handicapem.  

„Momentálně máme patnáct klientů, přičemž dvanáct bydlí v domě na Velehradské třídě. Další tři našli domov v třípokojovém bytě v Rybářské ulici. Zde má každý klient jednolůžkový pokoj. Společně potom využívají kuchyň a sociální zařízení,“ informuje vedoucí služby Chráněného bydlení Ulita Lenka Kaňovská. Zároveň připomíná, že jsou v celé olomoucké arcidiecézi pouze tři chráněná bydlení. Kromě Uherského Hradiště je dále ve Vyškově a Prostějově.
„První myšlenka na vybudování chráněného bydlení vznikla díky tomu, že Charita Uherské Hradiště už dávno před tím provozovala ambulantní denní centrum pro osoby s mentálním hendikepem s názvem Ludmila. Tehdy k nám klienti docházeli z rodin. Vedení charity přišlo proto s nápadem, že by bylo vhodné pro ně zajistit chráněné bydlení, kde by mohli žít ve svých bytech sami,“ připomíná vedoucí střediska Lenka Kaňovská.
Charita proto zakoupila od města starý pavlačový dům na Velehradské třídě. Zrekonstruovala ho a dnes je zde ve dvou poschodích dvanáct jednolůžkových pokojů se sociálním zařízením. „Kuchyňku s jídelním koutem mají na každém patře společnou.  V každém poschodí je jeden pokoj určen pro osobu pohybující se na invalidním vozíku.  Ve druhém podlaží využívají obyvatelé místnost určenou pro praní a sušení prádla a ve třetím patře má zázemí personál.  Všechna podlaží propojuje výtah. Společné prostory chráněného bydlení jsou bezbariérové,“ připomíná Lenka Kaňovská.
„Na provoz dohlíží asistenti, kteří respektují soukromí klientů a bez jejich vědomí do pokojů  nevstupují. Jsou jim ale k dispozici, když potřebují s něčím pomoct anebo poradit,“ doplňuje slova kolegyně sociální pracovník Michal Novák. V přízemí se nachází dvě větší místnosti určené pro setkávání více osob a kuchyň. Je zde umístěno technické zázemí sociální služby Denní centrum sv. Ludmily, které sídlí ve vedlejší budově.
„Více než polovina našich klientů je zaměstnána. Všichni pracují na zkrácený úvazek, protože nedovedou pracovat na výkon a dlouhodobě se soustředit. Potřebují mezi prací naopak odpočinek a někdy i někoho, kdo na ně bude dohlížet, proto se jim těžko shání nějaké zaměstnání. Snažíme se jim pomáhat sehnat práci, která by jim vyhovovala,“ říká vedoucí střediska. Do chráněného bydlení se v zařízení Charity Uherské Hradiště mohou hlásit zájemci z celé České republiky. Podmínkou k přijetí je vyjádření lékaře, schopnost kolektivního soužití ochota spolupracovat na vytváření a naplňování individuálního plánu, nepříznivá sociální situace kvůli snížené soběstačnosti, potřeba podpory alespoň ve dvou oblastech života dle zákona  č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, které  jsou spjaty například s péčí o vlastní osobu, o domácnost, o svá vlastní práva apod. a zájem o aktivní využití sociální služby.
Podle vedoucí služby Lenky Kaňovské je u všech klientů respektováno zachování práv, intimity a soukromí, kdy má každý člověk svůj osobní prostor, ve kterém má pocit jistoty a bezpečí, že tam může dělat to, co sám uzná za vhodné. Od šesti hodin ráno do dvaadvacáté hodiny jsou k dispozici v kanceláři dva asistenti připraveni s čímkoliv pomoct. Od 22.00 hod. do 6.00 hod. jsou klienti sami s tím, že mohou i v noci kdykoliv zatelefonovat asistentům o pomoc. „Párkrát do roka se někdo ozve kvůli zdravotním či technickým problémům. Někoho může vyděsit, že nejde elektřina,“ uvádí příklad Lenka Kaňovská.
V přízemí je klientům k dispozici také obývák s televizí a kuchyňským koutem, kde se mohou přátelé a jednotlivci scházet k o Vánocích, Velikonocích a také třeba k oslavám.  „Scházíme se pravidelně také minimálně jednou měsíčně kvůli řešením různých případných problémům, které se mohou vyskytnout. Občas pro zájemce pořádáme také výlety. Výhodou je, že mohou naši obyvatelé využívat v přízemí také Denní centrum svaté Ludmily,“ říká Lenka Kaňovská.

Informace o spolupráci Ulity na projektu PIONAK zde

Kontakt:
Vedoucí Chráněného bydlení Ulita, Charita Uherské Hradiště:
Mgr. Lenka Kaňovská
mobil: 604 222 171
mail: lenka.kanovska@uhradiste.charita.cz

PR Charita Uherské Hradiště:
Lenka Fojtíková
mobil: 774 831 582
mail: lenka.fojtikova@uhradiste.charita.cz