Z kunovického letiště letěl na Ukrajinu ultrazvuk Zobrazit fotogalerii
17. března 2022 Tiskové zprávy

Z kunovického letiště letěl na Ukrajinu ultrazvuk

Pátý let absolvoval 17. března z Kunovic na hranice s Ukrajinou pilot a manažer LR Airlines Marek Vašťák. Do útrob vrtulníku se podařilo naskládat materiál ze tří přistavených dodávek. Nejcennějším darem byl ultrazvuk, který Charitě Uherské Hradiště na pomoc Ukrajině věnoval uherskohradišťský gynekolog Jan Pištěk.

Dvě dodávky zaplněné potřebnými věcmi přijely z Charity Uherské Hradiště a jednu přivezli uherskohradiští hasiči z humanitární sbírky Města Uherské Hradiště, která je zřízena v Informačním centru v bývalé jezuitské koleji. „Na Ukrajinu posíláme dary od obyvatel města i z širokého okolí. Jedná se o hygienické potřeby, trvanlivé potraviny, pleny i nápoje,“ informuje vedoucí útvaru kanceláře starosty Uherského Hradiště Dagmar Vacková.
„Přeprava vrtulníky je nákladná, proto se zaměřujeme na doopravdy potřebné a cenné věci. Máme velkou radost z ultrazvuku, který prostřednictvím Charity Uherské Hradiště věnoval uherskohradišťský gynekolog Jan Pištěk. Lékaři a farmaceutové z Polikliniky Veselí nad Moravou zase na pomoc Ukrajině darovali léky a obvazový materiál. Všechno jsou to věci, které jsou v současné době na Ukrajině nejvíce zapotřebí,“ uvedl koordinátor letecké pomoci a vedoucí Leteckého muzea Kunovice Martin Hrabec.
„Let trvá zhruba hodinu a půl. Na hranicích bývají přistavená auta, kterými se pomoc rozváží na konkrétní místa, kde je nejvíce zapotřebí,“ informoval o systému předání materiálu pilot Marek Vašťák z Uherského Hradiště, z jehož iniciativy letecká pomoc Ukrajině vznikla.
„Původní plán byl, že sono půjde do polní nemocnice v kyjevské metru. Dostali jsme ale informace, že je tam nebezpečná situace a ultrazvuk by se nemusel na místo vůbec dostat. Přístroj proto zamířil do Lvova, kde je hodně lidí prchajících před válkou. Cílem by se měla stát jedna nemocnice na východ od Lvova, kde ho nutně potřebují,“ nastínil putování ultrazvuku na místo určení Martin Hrabec.
Podle jeho zkušenosti lidé nemají plnou důvěru v různé humanitární organizace. „Přiznám se, že jsem také patřil mezi určité pochybovače. Po zkušenosti s uherskohradišťskou Charitou jsem ale vše přehodnotil. Vedení je operativní, nic pro ně není problém, nehledají problémy, ale naopak vyhledávají cesty, jak vše zvládnout. A právě to je přesně to, co je dnes zvlášť zapotřebí. Spolupráce s Charitou Uherské Hradiště je prostě paráda! Charitě dávám velkou jedničku s hvězdičkou. Jsou tam prostě skvělí a ochotní lidé,“ podělil se o své zkušenosti spolupráce Martin Hrabec.
Na skvělé spolupráci se shodlo také vedení Charity Uherské Hradiště s přítomnou vedoucí útvaru kanceláře starosty Uherského Hradiště Dagmar Vackovou. „Pokud spojíme síly, což se nám daří, můžeme pomáhat samozřejmě mnohem víc,“ řekla Dagmar Vacková.

 

 

Lenka Fojtíková

PR
Tel.: 774 831 582 E-mail: 7.AuRW-g5mvu5f56LTHr8Z8a%mrhT65j4mnhTj