Projekt Centrum aktivit pro uprchlíky v Uherském Hradišti získal dotaci Zobrazit fotogalerii
7. června 2022 Tiskové zprávy

Projekt Centrum aktivit pro uprchlíky v Uherském Hradišti získal dotaci

První aktivitou společného projektu Centra aktivit pro uprchlíky v Uherském Hradišti bylo v pondělí setkání na kopuli kina Hvězda. Spolu s ukrajinskými maminkami a dětmi se zde sešli zástupci neziskových organizací, které jsou do projektu zapojeny.

Jedná se o Městská Kina Uherské Hradiště, Aquapark Uherské Hradiště, Veselské kulturní centrum, Základní škola NA DĚDINĚ Ostrožská Nová Ves, HUB 123, Trend Language Solutions a Charitu Uherské Hradiště, která je řešitelem projektu. „Projekt vlastně už běží od dubna.  Zatím se ale jednalo pouze o výuku českého jazyka,“ upozornil projektový manažer Charity Uherské Hradiště Dalibor Jirásek.
V pondělí 6. června se sešlo okolo čtyřiceti účastníků, přičemž jedna maminka z Ukrajiny připravila program. Po seznámení se účastníci pustili do kreslení. Cílem bylo ztvárnit svou rodinu a poté svůj obrázek odprezentovat všem přítomným. „Prezentace v mixu čestiny a ukrajinštiny byla hodně povedená. Alina zazpívala ukrajinskou píseň a Saša se představila výrazovým tancem. Všech přítomných se hodně dotkl zpěv písně o víře ve svobodnou Ukrajinu. Přiznám se, že většině z nás běhal mráz po zádech,“ prozradil Dalibor Jirásek.
Zároveň ale upozornil, že jinak panovala pohodová atmosféra. Součástí setkání byla také ochutnávka ukrajinských specialit. Vše zakončilo grilování špekáčků při západu slunce. Další připravovanou akcí v režii Ukrajinců bude setkání s pracovníky Charity Uherské Hradiště, které se uskuteční 17. června v Nedakonicích. „I tam se mohou účastníci těšit na ochutnávku typických ukrajinských jídel a samozřejmě i na neformální sdílení všech účastníků ať už je jejich rodným jazykem čeština nebo ukrajinština. Kulturní vložkou bude vystoupení charitního pěveckého sboru CHRPA,“ nastínil program projektový manažer Dalibor Jirásek.
Celý projekt, který je financován z neinvestiční dotace z Ministerstva vnitra ČR, potrvá do konce roku 2022. Díky této dotaci ze státního rozpočtu České republiky získá v rámci realizace projektu jedna žena z Ukrajiny práci na částečný úvazek.

 

 

Lenka Fojtíková

PR
Tel.: 774 831 582 E-mail: 7.AuRW-g5mvu5f56LTHr8Z8a%mrhT65j4mnhTj