Klíček žije přípravou na advent a Vánoce Zobrazit fotogalerii
7. září 2022 Tiskové zprávy

Klíček žije přípravou na advent a Vánoce

Venku nás stále hřeje letní sluníčko, ale za dveřmi Terapeutické dílny Klíček ve Františkánské ulici v Uherském Hradišti vznikají krásné výrobky určené pro adventní a vánoční dobu.

„Jsme ambulantní služba, která je součástí Charity Uherské Hradiště. Našimi klienty jsou lidé od osmnácti do šedesáti čtyř let s mentálním anebo kombinovaným postižením. Od pondělí do pátku vždy od osmi do čtrnácti hodin jim nabízíme prostor a podporu, aby se mohli pracovně realizovat a měli kvalitní náplň volného času. V každém z nás je touha se nějak realizovat. Ať jsme zdraví nebo máme nějaká omezení,“ říká v úvodu našeho setkání vedoucí Terapeutické dílny Klíček Jitka Bittnerová. 

INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP
Hned vzápětí připomíná, že nejde o chráněnou dílnu, ale sociálně-terapeutickou dílnu, což je velký rozdíl. „Nabízíme podporu, pomáháme a formou pracovní terapie. Přestože naši klienti za určité pomoci vyrábí krásné věci, nejsou nijak finančně ohodnocování. K lepším pracovním výkonů a zdokonalování se je můžeme motivovat pouze dobrým slovem a pochvalou,“ upozorňuje Jitka Bittnerová. Klíček má kapacitu patnácti lidí. Všichni zde ale netráví každý den plný počet hodin. Někdo přijde jen na pár hodin určité dny v týdnu. Další je zde denně. Vše je založeno na předchozí dohodě. Každý klient musí mít s terapeutickou dílnou uzavřenou smlouvu, které ale předchází lékařské doporučení a společné jednání se sociální pracovnicí služby. Klienti přichází nejen z Uherského Hradiště, ale také ze spádových obcí. Podmínkou je, aby se do dílny byli schopni dopravit.

POTĚŠÍ DUŠI
Kdo navštíví konzultační místnost, kde je ukázka většiny výrobků, nestačí se divit, kolik krásných věcí je zde vystavených. Andělé, různé betlémy, pletené košíky, keramické ovečky i zápichy, svícny, adventní kalendáře v kombinaci dřeva s látkovými pytlíčky na každý den, ale třeba také dřevěné domečky pro hmyz. Klienti mají k dispozici dřevařskou dílnu i keramickou pec. Jejich výrobky, které potěší oči i duši, se potom prodávají za bezkonkurenční ceny, protože výtěžek prakticky pokrývá pouze náklady na materiál.

PRODEJ V LIDUMILE
Pokud by někdo chtěl některou z věcí koupit, může zamířit do obchůdku Lidumila na rohu Vodní a Otakarovy ulice v Uherském Hradišti. Právě sem některé z krásných výrobků klientů Klíčku míří. „Vloni jsme naše výrobky prodávali také sedmnáctého listopadu v Popovicích na Dni pro ženy, který pořádal tamní Spolek žen. Na programu byla módní přehlídka, setkání se spisovatelkou a také malý jarmark, kde jsme představili svou činnost,“ vrací se ve vzpomínkách pracovnice v sociálních službách Žaneta Kolajová.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
„Před covidem jsme každoročně začátkem adventu pořádali v naší dílně Den otevřených dveří. Návštěvníci si mohli projít všechny prostory a také zakoupit výrobky našich klientů. Pokud nám neudělá čáru přes rozpočet pandemie, jako tomu bylo poslední dva roky, tak dílna otevře své dveře široké veřejnosti i letos,“ plánuje vedoucí Klíčku. „Je pravda, že naše klienty za odvedenou práci neplatíme, ale snažíme se je výnosem z prodeje potěšit dárkem k narozeninám nebo si mohou také vlastnoručně vyrobený předmět odnést domů a potěšit či obdarovat své blízké a milé prozrazuje vedoucí Jitka Bittnerová.

Lenka Fojtíková

PR
Tel.: 774 831 582 E-mail: 7.AuRW-g5mvu5f56LTHr8Z8a%mrhT65j4mnhTj