Covid mladé uvrhl do izolace, ze které se těžko dostávají Zobrazit fotogalerii
5. května 2022 Tiskové zprávy

Covid mladé uvrhl do izolace, ze které se těžko dostávají

Dva roky s covidem se odrazily i v provozu Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež TULiP, které je součástí služeb Charity Uherské Hradiště.

„Poklesl nám počet návštěvníků. Zatímco dříve denně přicházelo až pětadvacet mladých, dnes je jich většinou méně než deset,“ popisuje situaci vedoucí charitního střediska Josef Kostka. Podle jeho mínění mladé pandemie uvěznila doma a na dlouhou dobu izolovala od vrstevníků. Kvůli tomu byli ještě více času na internetu a sociálních sítích než do té doby a dnes prakticky neumí trávit volný čas ve společnosti druhých.
„Vše přitom funguje obyčejně tak, že kamarádi sem přivádí své kamarády, a tak se o nás dozví postupně další a další lidé. Jak dorůstají, tak odchází a přicházejí noví. No a tento koloběh se v posledních dvou letech prostě násilně přerušil a zatím se nám ho nepodařilo zcela obnovit,“ popisuje vedoucí Kostka. 
Dále připomíná, že je TULiP určený mladým lidem z Uherského Hradiště a okolí.  Přicházet sem mohou děti a mládež od 12 do 26 let. „Jsme tady pro všechny mladé, kteří se ocitli v obtížné životní situaci nebo jsou jí ohroženi problémy ve škole, rodině, ve vztazích s okolím a mají zájem o podporu a pomoc při řešení svých problémů. Většinou k nám přijdou a v daném okamžiku ani nevnímají, že by měli nějaké problémy. K tomu dojde až později, kdy se otevřou a chtějí si třeba s někým promluvit,“ prozrazuje svou zkušenost Josef Kostka.
Příchozí mohou ve středisku TULiP, což je zkratka tu je líp, prožít kvalitně volný čas uprostřed svých vrstevníků, získat radu či potřebné informace. Tamní zaměstnanci jsou ochotni jim naslouchat a v případě zájmu také pomoc. „Snažíme se naše uživatele motivovat, aby na sobě pracovali, naučili se nové věci a uměli si v budoucnu v životě sami poradit,“ připomíná záměr charitní služby vedoucí.
Nízkoprahové zařízení je v provozu ve všední dny kromě středy vždy v pondělí až pátek od 13 do 18 hodin a o prázdninách od 12 do 17 hodin. Pro všechny příchozí jsou zde přitom dveře otevřené aniž by museli cokoliv platit. V nabídce jsou hry i možnost něco si vytvořit. Největší zájem je o vaření. „Na Velikonoce jsme si třeba upekli beránka. Pečeme ale také z listového těsta. Dělali jsme hamburgery, tortilly, a pokud nám to počasí dovolí, tak na balkoně grilujeme. Snažíme se vždy připravit něco, co mladým chutná a o co mají zájem,“ vysvětluje vedoucí Kostka. V rámci tvoření zase mladí vyráběli svíčky, mýdla i různá přání. Výrobky si poté odnesou domů a mohou je někomu věnovat jako dárek.

 

Lenka Fojtíková

PR
Tel.: 774 831 582 E-mail: 7.AuRW-g5mvu5f56LTHr8Z8a%mrhT65j4mnhTj