Azylové bydlení Cusanus otevřelo dveře uprchlíkům z Ukrajiny
11. března 2022 Tiskové zprávy

Azylové bydlení Cusanus otevřelo dveře uprchlíkům z Ukrajiny

Už týden nalézají uprchlíci z Ukrajiny střechu nad hlavou také v Azylovém bydlení Cusanus v budově na třídě Maršála Malinovského, které je součástí Charity Uherské Hradiště.

K dispozici jsou zde vyčleněny tři dvoulůžkové pokoje a podkrovní zasedací místnost, která se proměnila v noclehárnu pro devatenáct lidí. První Ukrajinci v prostorách Cusanusu  přespali minulý týden ze čtvrtka na pátek. „Jednalo se o čtyřčlennou rodinu, která zde byla pouze jednu noc. Poté zamířili na registraci do Zlína, odkud pokračovali do Strání, kde mají rodinu,“ informuje vedoucí Azylového bydlení Cusanus Zdeněk Vávra.
Přesně před týdnem v azylovém domě využila ubytování skupina šestnácti uprchlíků. Jedna maminka se čtyřmi dětmi ale už v sobotu odcestovala do Vídně. „Odvezli je tam dobrovolní hasiči ze Starého Města, kteří nabídli pomoc, za což jim patří velký dík,“  upozorňuje  Zdeněk Vávra. Zároveň přiznává, že se azylový dům, jehož chod zajišťuje, s přílivem běženců svým způsobem proměnil v přechodný hotel.  V sobotní noci totiž přibyli další tři lidé. „Z nádraží ve Starém Městě mně telefonovali nějací lidé z Čech, že je tam maminka se dvěma dětmi a vůbec netuší, kde je, jestli by je mohli přivézt. Dále k nám o minulém víkendu přicestovala žena z Polska poté, co zjistila, že zde jsou ubytovaní její příbuzní. V pondělí se po zaregistrování devět lidí přestěhovalo na faru do Pozlovic,“ informuje o pohybu v azylovém domě vedoucí Zdeněk Vávra. V okamžiku, kdy spolu hovoříme, jsou zde ubytovány ve dvou dvoulůžkových pokojích dvě tříčlenné rodiny.
V podkrovní místnosti je volných dalších devatenáct matrací připravených pro nové nocležníky. „Moc děkujeme všem, kdo nám věnovali nejen matrace, ale také přikrývky, polštáře, prostěradla, ložní povlečení, ale třeba i hrnce, aby si mohli příchozí uvařit. Do této sbírky se zapojili při svém benefičním koncertu také studenti Gymnázia Uherské Hradiště. Potraviny zase dostáváme nyní denně z nedalekého Tesca a polévku nám pro uprchlíky z Ukrainy vozí každý den firma DAS. Pěkné je, že dnes ženy a děti vzal na výlet na Velehrad františkánský kněz P. Felix. Všem patří doopravdy velký dík,“ říká při loučení Zdeněk Vávra, který nyní zažívá náročné dny. O víkendu se domů dostal až po třicetihodinové službě.
Velké poděkování patří také všem dobrovolníkům, kteří pomáhají s tříděním darovaného oblečení. Díky tomu vznikl v zařízení Cusanus také nový charitní šatník, kde si příchozí mohou vybrat potřebné oblečení. Pro šaty, potraviny i hygienické potřeby uprchlíci přicházejí také do improvizovaného skladu materiální pomoci, ve kterou se proměnila zasedací místnost v sídle Charity Uherské Hradiště na Velehradské třídě 247. Podle Zdeňka Vávry je velkou výhodou možnost propojení jednotlivých středisek Charity Uherské Hradiště, kdy například koordinaci dobrovolníků při ubytování a překladatelské služby řídí vedoucí Dobrovolnického centra Markéta Kalmusová.

Více o charitním středisku Cusanus a Nízkoprahovém denním centru Cusanus

Lidem bez domova a těm, kdo se ocitli v nepříznivé sociální situaci, pomáhá od roku 2020 v nových prostorech zařízení Charity Uherské Hradiště s názvem Cusanus. Nabízí potřebným bezpečné prostředí a pomoc k návratu do běžného života. „Našimi klienty jsou ženy, muži i páry ve věku od osmnácti do sedmdesáti let, kteří ztratili bydlení. Obsazenost dosahuje téměř stále bezmála sta procent,“ uvádí vedoucí azylového bydlení Cusanus Zdeněk Vávra. V hlavní budově je k dispozici dvanáct pokojů s kapacitou jednadvaceti lůžek. Nechybí ošetřovna a karanténní místnost. Obyvatelé mají na každém patře sociální zařízení. Mohou využívat také kuchyňku, prádelnu a terasu, kde je možné kouřit. V podkroví je velká společenská místnost využívaná klienty i zaměstnanci. Konají se zde porady, semináře a teď o Vánocích i mše.

Kromě ubytování Cusanus nabízí také pomoc bezdomovcům v nízkoprahovém denním centru, které je v provozu každý všední den od 9 do 15 hodin. „Mohou se zde umýt, vyprat si oblečení, dostanou najíst a v případě potřeby získají z charitního šatníku i potřebné oblečení. Není zde ale možnost přespání. K tomu je určený azylový dům,“ Informuje o nabízených službách Zdeněk Vávra. Potraviny přitom charitní zařízení každý týden dostává z nedalekého nákupního centra. „Tesco nám dává každý týden čtyřicet až padesát kilogramů jídla. Jedná se především o pečivo, zeleninu a ovoce,“ připomíná Zdeněk Vávra
Cusanus se v Uherském Hradišti nachází na Třídě Maršála Malinovského v budově, jejímiž prvními obyvateli byli na přelomu 19. a 20. století židé. V areálu, v němž žila Franklova rodina, tehdy byla také palírna lihovin. Zvlášť proslaveným produktem byla Franklova borovička. Za druhé světové války byli židé deportováni do koncentračního tábora, kde zahynula celá rodina včetně dětí. Po válce budovu převzal stát, který zde vybudoval byty. V roce 2018, kdy charita budovu přebírala, byl celý objekt značně zdevastován. Opravy si vyžádaly investice okolo 32 mil. Kč. Náklady byly hrazeny Charitou Uherské Hraditě a z dotací EU.

Kontakt:
vedoucí zařízení:
Mgr Zdeněk Vávra
mobil: 734 510 396
e-mail: zdenek.vavra@uhradiste.charita.cz

 

Lenka Fojtíková

PR
Tel.: 774 831 582 E-mail: 7.AuRW-g5mvu5f56LTHr8Z8a%mrhT65j4mnhTj