Historička seznámila Ukrajince s dějinami města Zobrazit fotogalerii
23. června 2022 Aktuality

Historička seznámila Ukrajince s dějinami města

Ve středečním podvečeru vyrazila skupinka pětadvaceti Ukrajinců do centra Uherského Hradiště. Průvodkyni jim dělala historička Blanka Rašticová.

„Sraz jsme měli na Masarykově náměstí, kde se dozvěděli informace o založení města. U ústí Havlíčkovy ulice jsem jim vyprávěla něco o vojenské historii a stavbě hradeb, jak v té době město vypadalo. Pověděli jsme si také něco o nejstarší budově náměstí Hotelu Slunce a Štanclově lékárně. Poté jsme prošli Prostřední ulicí, kde jsme měli zastávku u staré radnice. Další zastavení bylo na Mariánském náměstí. Zde se dozvěděli informace o morového sloupu, kašně a barokních domech. Přes Zelný trh na Masarykovo náměstí, kde jsem výklad zakončila informacemi o komplexu jezuitských budov a nové radnici,“ informovala o prohlídce historička Blanka Rašticová.
„Bylo to úžasné! Paní průvodkyně byla výborná. Mluvila pomalu, takže jsme jí rozuměli a také ochotně odpovídala na všechny naše zvědavé dotazy. Všem se to moc líbilo a určitě bychom někdy rádi zažili prohlídku kostela a navštívili také muzeum,“ řekla za všechny účastníky Galyna Kozhedub.
Průvodkyně Blanka Rašticová přiznala, že se v ulicích města pohybuje s různými organizovanými skupinami každý den. Kromě toho ale ve spolupráci s městem nabízí denní i noční prohlídky také pro obyvatele Uherského Hradiště a přilehlého okolí. Jistě není bez zajímavosti, že jsou zdarma a je o ně velký zájem. Na každou prohlídku je třeba se předem zaregistrovat.
„Maximální kapacita je čtyřicet osob. Má to hned několik důvodů. Městské informační centrum má audio systém se sluchátky a přijímači právě pro čtyřicet osob. Při nočních prohlídkách jdeme třeba také do podzemí františkánského kláštera a do kopule synagogy, kde jsou stísněnější prostory, takže by se tam ani více lidí nevešlo,“ zdůvodňuje historička.
„Prohlídka města se uskutečnila v rámci projektu Centra aktivit pro uprchlíky v Uherském Hradišti," upozorňuje manažer Charity Uheské Hradiště Dalibor Jirásek, autor projektu.  

Lenka Fojtíková

PR
Tel.: 774 831 582 E-mail: 7.AuRW-g5mvu5f56LTHr8Z8a%mrhT65j4mnhTj