Uherským Hradištěm prošel Tříkrálový průvod
3. ledna 2022 Aktuality

Uherským Hradištěm prošel Tříkrálový průvod

Obyvatelé a návštěvníci Uherského Hradiště mohli v pondělním odpoledni v ulicích města potkat Tři krále na koních. V průvodu, připomínající mudrce z Východu, kteří měli přinést narozenému Spasiteli dary, nechyběl ani velbloud. Charita Uherské Hradiště tak symbolicky zahájila Tříkrálovou sbírku roku 2022.

Ta se letos na území celé České republiky koná od 1. do 16. ledna. Tříkrálový průvod prošel ulicemi Uherského Hradiště, aby lidem připomněl, že už je sbírka zahájena. V kostýmech Tří králů vyšli ze sídla uherskohradišťské charity na Velehradské třídě také její ředitel Jiří Jakeš a projektový manažer Charity Uherské Hradiště Dalibor Jirásek. Průvod nejdříve zamířil na Mariánské náměstí a poté pokračoval Prostřední ulicí na Masarykovo náměstí. Zde už na příchozí čekal před radnicí starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha a další představitelé města.

Charita je významným partnerem města na poli nabídky sociálních služeb. Město Uherské Hradiště s charitou velmi úzce spolupracuje a samozřejmě ji také podporuje. Tříkrálová sbírka je pro mě vždy spojena se zahájením nového roku, ale také s tím, že lidé umí podpořit dobrou věc. Každoročně se setkáváme s tím, že výtěžek sbírky v Uherském Hradišti je až neskutečný. Je vidět, že lidé tady mají sociální cítění a jsou schopni a rádi podporují všechny potřebné, kteří třeba neměli v životě tolik štěstí jako oni,“ uvedl starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

„Jen na Uherskohradišťsku se do organizace zapojuje více než tisíc dvě stě dobrovolníků z 46 měst a obcí, které pod Charitu Uherské Hradiště spadají. Někde absolvují skupinky Tří králů výhradně obchůzku, jinde budou mít vedle obchůzky i tzv. pevné kasičky v obchodech či různých institucích. Jsou ale i obce, kde budou pouze pevné kasičky. Vše záleží na rozhodnutí jednotlivých obcí,“ uvedla koordinátorka Tříkrálové sbírky v Uherském Hradišti Marcela Kokoliová.

„Uvědomujeme si, že bez tohoto obrovského množství dobrovolníků bychom sbírku vůbec nemohli pořádat. Nesmírně si proto vážíme jejich obětavosti a nasazení. Samozřejmě, že velké poděkování patří i všem, kdo jim otevřou dveře svých domovů a do sbírky přispějí,“ upozornil ředitel Charity Uherské Hradiště Jiří Jakeš. Do koledování se přitom každoročně ve volném čase obětavě zapojují také pracovníci charity v čele s ředitelem Jiřím Jakešem.

„Výtěžek Tříkrálové sbírky letos podpoří Domácí hospic Antonínek, obnovu vozového parku pro naše terénní služby a počítáme s přímou pomocí občanům Uherskohradišťska, kteří se ocitli z jakéhokoliv důvodu v nouzi. Jsme připraveni operativně zareagovat na další potřeby, které se v průběhu roku vyskytnou. Podpora vozového parku přitom nespočívá pouze v údržbě automobilů. Některé pečovatelky projevily zájem, že by za klienty jezdily i na kolech nebo koloběžkách, tak budeme jednat i o těchto možnostech,“ informoval o plánovaném využití výtěžku sbírky Dalibor Jirásek, projektový manažer Charity Uherské Hradiště.

Podle koordinátorky sbírky budou koledníci jednotlivé obce obcházet především v sobotu 8. ledna. V tento den bude také ve farním kostele sv. Františka Xaverského v Uherském Hradišti tamní farář P. Josef Říha sloužit v 8.30 hod. mši svatou za poté uherskohradišťským koledníkům požehná a ti se vydají do ulic. „Ve větších městech budou samozřejmě skupinky obcházet více dnů, protože by to například konkrétně v Uherském Hradišti za jeden den nestihli. Asistenti sbírky si v jednotlivých obcích po poradě s tamními knězi a starosty stanovují přesné dny a hodiny obchůzek sami,“ upozornil ředitel uherskohradišťské charity Jiří Jakeš.
V kolébce křesťanství naší země na Velehradě tamní farář P. Josef Čunek SJ koledníčkům v bazilice požehná 8. 1. ve 14 hod. Poté se vydají na obchůzku, aby lidem do jejich domovů přinášeli požehnání. V sousední Modré obchůzku zajišťují zase skauti a obec budou obcházet ves stejný den také až po 14. hodině. Na skupinky Tří králů je ale možné narazit po celé období trvání sbírky v termínu od 1. do 16. ledna.