Centrum aktivit pro uprchlíky v Uherském Hradištio má za sebou chutnávku jídel i běh Zobrazit fotogalerii
20. června 2022 Aktuality

Centrum aktivit pro uprchlíky v Uherském Hradištio má za sebou chutnávku jídel i běh

Projekt Centra aktivit pro uprchlíky v Uherském Hradišti má za sebou další dvě akce. V pátečním pozdním odpoledni se nejdříve uskutečnilo česko-ukrajinské setkání v Nedakonicích.

OCHUTNÁVKA JÍDEL
V tamním rybářském areálu se sešli pracovníci Charity Uherské Hradiště a ženy s dětmi z Ukrajiny. „Jak naši pracovníci, tak i ukrajinské ženy připravili různé pokrmy typické pro jednotlivé země,“ uvedl autor projektu a manažer Charity Uherské Hradiště Dalibor Jirásek.
„Dnes je tady šest žen a pět dětí. Vařilo ale mnohem více žen, které tady dnes nemohou být, ale chtěly, aby Češi ochutnali náš boršč, varéniky a pampůšky. Nám tato jídla moc chutnají a podle reakcí je vidět, že i Čechům,“ řekla šestačtyřicetiletá Galyna Kozhedub, která do naší země utekla s dcerou z kyjevské oblasti. Během tří měsíců, co žije v Uherském Hradišti, pracovala dva měsíce v nemocnici a současně byla dobrovolníkem ve skladu humanitární pomoci. Nyní se podílí na částečný úvazek na projektu Centra aktivit uprchlíky v Uherském Hradišti. „Jsem šťastná, že mohu na tomto projektu spolupracovat. Na Ukrajině jsem byla totiž patnáct let manažerkou v Červeném kříži. Měli jsme tam podobný projekt už v roce 2014, kdy na Donbase začala válka a do kyjevské oblasti přicházelo mnoho uprchlíků. Bylzaměřený na psycho-sociální a integrační pomoc,“ uvedla Galyna Kozhedub. V současné době je proto šťastná, že může pracovat v kanceláři a dělat to, co umí, s čím má zkušenosti. „Mohu říct, že se tady ke mně všichni Češi chovají moc pěkně. Žijí tady dobří lidé. Cítím se tu jako doma,“ svěřila se žena.

KULTURNÍ VLOŽKA
Kromě ochutnávky pokrmů byl v Nedakonicích přIpravený také kulturní program. V něm za doprovodu skupiny Pool vystoupil charitní sbor CHRPA. Nové přátele z Moravy ale překvapili i Ukrajinci. K překvapení všech charitních pracovníků vzala do rukou mikrofon šestnáctiletá studentka konzervatoře Olga Tarasenko a zazpívala jednu ukrajinskou a jednu moravskou písničku. Poté si dodala odvahu také její třináctiletá kamarádka Alina Dorogobid z Kyjeva a také zazpívala jednu písničku. Obě dívky sklidily potlesk všech přítomných.

BĚH PŘES KOPANINY
Program Centra aktivit pro uprchlíky v Uherském Hradišti pokračoval také v neděli, kdy se v Jalubí uskutečnil rodinný, charitní běh na podporu uprchlíků z Ukrajiny s názvem Přes Kopaniny 2022.   Na startovní čáru se postavila zhruba třicítka  běžců jak z Moravy, tak z Ukrajiny. Neodradilo je ani tropické vedro, kdy se teplota vyhoupla přes třicet stupňů. Jednalo se o první ročník běhu. Organizátoři v čele s hercem Slováckého divadla Davidem Vaculíkem se rozhodli věnovat startovné z běhu Charitě v Uherském Hradišti na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Skupinka ukrajinský žen s dětmi se také závodu přímo zúčastnila,“ informoval manažer Charity Uherské Hradiště Dalibor Jirásek, který se akce také zúčastnil.

NA TRATÍCH DOMINOVALI UKRAJINCI
Organizátoři připravili dva okruhy. Delší a výškově náročnější měřil něco přes osm kilometrů a kratší pak přibližně pět kilometrů. Z kratšího okruhu dorazil do cíle jako první sedmnáctiletý Maxim, který se svými příbuznými našel azyl právě v Jalubí. Jeho čas okolo třiceti minut, byl vzhledem k profilu trati slušný. V ženách přiběhla do cíle jako první Světlana, původem z Charkova, a když na třetím místě v kategorii žen doběhla její malá dcera, bylo jasné, že ukrajinští účastníci brali běh opravdu vážně. Světlana v cíli přiznala, že na Ukrajině hrála závodně házenou a běhala příležitostně půlmaratony.  Organizátoři si na závěr připravili malé překvapení v podobě dražby pamětní šály z finálového utkání MOL Cupu mezi Slováckem a Spartou a fotbalového dresu s podpisy všech hráčů Slovácka. Především dražba dresu byla velmi zajímavá. Konečná cena se nakonec vyšplhala na 1 000 Kč. Celá akce přinesla na pomoc uprchlíkům téměř 6 000 Kč. Všichni účastníci se shodli, že příští rok rádi zase přijdou

 

 

Lenka Fojtíková

PR
Tel.: 774 831 582 E-mail: 7.AuRW-g5mvu5f56LTHr8Z8a%mrhT65j4mnhTj